Viyana Üniversitesi 1365 yılında Duke Rudolph IV tarafından kurulmuş, Alman dil ve kültür dünyasının orta Avrupadaki en eski ve en büyük üniversitelerinden birisidir. Viyana üniversitesi; 181 bölümüne (55-Lisans, 110-Master, 4-Diploma Programı ve 12-Doktora Programı) kayıtlı 92.941 öğrencisiyle, 9700 çalışanı, 6800'den fazla bilim adamı ve akademisyeniyle Avrupa ve Avusturya'nın en büyük, saygın eğitim – öğretim ve araştırma üniversitesidir. Üniversite 2015 yılında 650.yılını kutlamıştır. Tarihi ana binası Wiener Ringstrasse (Viyana Ring Caddesi)'de olan üniversitenin akademik kurumları 60 farklı yerde konumlandırılmıştır. Ana binada üniversite yönetimi, dekan ofisleri, idari departmanlar, üniversitenin büyük konferans salonunun da aralarında olduğu birçok salon yer almaktadır. Bir diğer önemli merkez de kültürel çalışma departmanları, konferans salonu merkezinin de bulunduğu kampüstür. Hukuk fakültesi, işletme fakültesi, spor bilimleri, üniversite merkezi, biocenter v.b başlıca önemli diğer binaları olup üniversite, Viyana'nın 8-ayrı bölgesinde 15 fakülte, 17 araştırma platformu ve 4 büyük merkezi ile konumlandırılmıştır.

Viyana Üniversitesi aynı zamanda ERASMUS/SOCRATES Network, UNICA, EUA (363 Enstitüden oluşan) üyesidir. 350 Üniversiteyle işbirliği içindedir. Bu uzun süre içerisinde pek çok bilim adamı, sanatçı ve devlet adamı yetiştirmiş olan Viyana Universitesi Avrupa'nın kültür, sosyal ve siyasal yaşamına çok önemli katkılarda bulunmuştur.

Üniversitenin ünlü mezunlarından bazıları; 

Sigmund Freud ,Franz Alt, Bruno Bettelheim, Janko Ferk, Paul Feyerabend, Heinz Fischer, O. W. Fischer, Iwan Franko, , Hugo von Hofmannsthal, Heinrich Freiherr von Huyssen, Karl Kautsky, Karl Kraus, Bruno Kreisky, Hans Kudlich, Paul Lazarsfeld, Peter Luder, Tomáš Garrigue Masaryk, Lise Meitner, Alois Mock, Papst Pius III., Peter Porsch, Henning Röhl, Manfred Rumpl, Wolfgang Schüssel, Adalbert Stifter, Kurt Waldheim, Ulrich Zwingli´dir.Viyana Üniversitesi 2018 Yılı Uluslararası Raporu

Toplamda aktif 79.031 öğrencisi olan üniversitenin %29,8 ini uluslararası öğrenciler oluşturmuştur. 139 farklı ülkeden gelen öğrenciyi kabul eden üniversitenin bir önceki yıla göre uluslararası öğrenci yüzdesinde %2,6 artış görülmüştür. Ayrıca geçen yıl ortalama 1030 Erasmus öğrencisinin değişim programları çerçevesinde üniversiteye kabul edildiği açıklanmıştır. 1020 Viyana Üniversitesi öğrencisi Erasmus programı kapsamında yurt dışında eğitim almıştır. Rapora göre 994 Türk öğrenci halen Viyana Üniversitesinde eğitim görmektedir. Tüm aktif öğrenci sayısına oranlandığında bu rakam %1.3 e karşılık gelmektedir. Türk öğrencilerin tüm uluslararası öğrencilerin içindeki yüzdesi ise %4,4 olmuştur. Türk öğrenciler Avusturya, Almanya ve İtalya'dan sonra genel sıralamada 4. sırada yer almıştır. Türk öğrencilerin %55. i lisans, %26.5 i master, %10.3 ü diploma, %10.3 i ise doktora öğrencisidir. (Bazı öğrenciler birden fazla programa kayıtlıdır!) Türkiye; Avusturya, Almanya ve İtalya'dan sonra en fazla öğrenciye sahip ülke konumundadır.


2018 Dünya Sıralaması

Viyana Üniversitesi; Arkeoloji ana bilim dalında 89, Tarih ana bilim dalında 51-100, Psikoloji ana bilim dalında dünyanın en iyi 151-200, Hukuk ana bilim dalında dünyanın en iyi 101-150, dil biliminde dünyanın en iyi 51-100, Eczacılık ana bilim dalında dünyanın en iyi 101-150 bandında kendine yer bulmuştur. Genel sıralamada ise 154. sırada yer almıştır.

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI