uni_logo.png
 1. Viyana Üniversitesinde öğreniminize devam edebilmek için her sömestrde, kabul süresi içinde öngörülen miktarı ödemek zorundasınız. Eğer ödeme yapmayı unutursanız, elde etmiş olduğunuz eğitim hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

 2. Öncelikle belirlenen zaman diliminde istenilen miktarda ödeme yaptığınızdan emin olunuz. Lütfen UNIVISonline hesabınıza giriş yaparak öğrenim ücreti/öğrenci birliği ücreti sekmesinden bireysel ödeme durumunuzu kontrol ediniz.

 3. Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için (Grup-2, T.C Vatandaşları) öğrenim ücreti ödemesi dönem başına €726.72 dır.

 4. Ayrıca dönemlik sigorta dahil €20.20 öğrenci birliği ücreti ödenecektir.

 5. Sonuç olarak Viyana Üniversitesi'nde bir Türk öğrenci herşey dahil yıllık toplamda €1493.84 net ücret ödemesi yapmış olacaktır. €746.92*2)

 
 1. Ödeme koşulları ve bilgileri aynen Viyana Üniversitesinde olduğu gibidir.

 2. Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için (Grup-2, T.C Vatandaşları) öğrenim ücreti ödemesi dönem başına €726.72 dır.

 3. Ayrıca dönemlik sigorta dahil €20.20 öğrenci birliği ücreti ödenecektir.

 4. Sonuç olarak Viyana Teknik Üniversitesi'nde bir Türk öğrenci herşey dahil yıllık toplamda €1493.84 net ücret ödemesi yapmış olacaktır. €746.92*2)

 5. https://tiss.tuwien.ac.at/student/selfser size ait tanımlanmış ödemede kullanacağınız numaranızı bu linkten bulabilirsiniz. Öncelikle bilgi işlem merkezi ana sayfasından (buradan) login olmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra bilgilerinize ulaşabilirsiniz.


 VİYANA'DA GENEL YAŞAM GİDERLERİ

ULAŞIM GİDERLERİ

 1. Viyana'da bir öğrencinin ortalama aylık masrafı (Konaklama, yeme-içme, ulaşım, sigorta ve ekstralar dahil) €600-700 bandındadır.

 2. Öğrenci dönemlik toplu ulaşım kartı (4-ay) €75 (Avusturya vatandaşları, yabancılar için herkese aynı fiyat)

 3. Yurtlar kişi başı €270-325 bandındadır.

 4. Aylık öğrenci sigortası €55.40'dır. Avusturya'da öğrenci olduğunuz sürece geçerli olacak sağlık sigortası yaptırmak için http://www.wgkk.at adresinden gerekli işlemleri ve sigorta yapmaya yetkili kılınmış ilgili doktorların listesini bulabilirsiniz. Başvuruda sizden “Meldezettel” ve “Studienblatt” istenilecek ve viziteniz devlet hastanelerinde yapılacaktır.

 5. Aylık yemek masrafı evde; €100-150, dışarıda ise günlük €15-20 civarındadır.

 6. Viyana Üniversitesi öğrenci kafeteryalarındaki örnek güncel fiyatlar aşağıda olduğu gibidir;

 • Coffe Latte :€2.30

 • Cola-fanta :€1.40

 • Elma-Portakal suyu :€1.30

 • Kek :€1.40

 • Sosisli :€1.20

 

AYLIK GENEL GİDERLER

 1. Tüm ulaşım araçlarında geçerli olmak üzere bilet fiyatlatı; tek  biniş : €1.80, günlük : €5.40, haftalık €14.50, sömestr dönemlik öğrenci (semesterkarte) €75 dur. Dönemler 01 Eylül-31 Ocak (Kış) ve 01 Şubat-30 Haziran (Yaz)'dır. Yaz yani Temmuz ve Ağustos ayını da Viyana'da geçirmek isteyen öğrenciler için aylık €29.50 olan yazlık tatil kartı mevcuttur.

 2. Daha önceden   dönemlik öğrenci biletlerine Avusturya vatandaşları €50, yabancı öğrenciler ise €128.50 ödüyordu. Ancak son yapılan düzenleme ile herkes eşit duruma getirildi ve ücret : €75 oldu!

 3. Semesterkarte için http://www.vor.at/ adresine başvurabilirsiniz. Başvuruda sizden istenilecekler Öğrenci Kimliğiniz, Studienblatt ve mümkünse Meldezettel olacaktır.

 4. Viyana'da halihazırda 5 metro hattı vardır ve tüm şehri kaplamıştır. Çalışma saatleri hafta içi : 05.30-00.30 cuma ve cumartesi ise 24-saattir.

 5. Metrodan sonra en sık kullanılan araçlar tramvaylardır. Metro gibi şehrin her yeri tramvay ulaşım ağı ile örülmüştür. Nerede olursanız olun istediğiniz yere ve metro istasyonuna tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 6. Otobüsler 24-saat esasına göre çalışır. Dakiktirler, her yere ulaşım sağlarlar. Özellikle gece tren seferlerinin tamamlanmasından sonra 30 dakikada bir seferlerine devam ederler.

 7. Hızlı trenler ile hem Viyana içinde hem de dışında kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.


"Dikkat"

 • Viyana'da kalacağınız yurdunuz veya evinizde internetiniz yok ise aylık €20 dan başlayan fiyatlarla abone olmanız mümkündür. (20Mbit/s)

 • Kontörlü veya faturalı hat tercih edebilirsiniz. Her iki tercihde de aylık maksimum €50 ücret ödersiniz. Kullanımınıza bağlı olarak tutar €10-50 arasında olacaktır.


 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI