Avusturya Yüksekokul Birliği (ÖH) Tüm öğrencilerin çıkarlarının yasal temsilcisidir. Avusturya üniversitelerinde, Güzel Sanatlar Üniversitesinde, Meslek Yüksekokullarında veya Pedagoji Yüksekokullarında öğrenim gördüğünüz takdirde ÖH üyesi olur ve her yarıyıl öğrenimi sürdüreceğini bildirmeden önce halen 18,00 Avro tutan ÖH aidatını ödersiniz. ÖH dört düzey halinde teşkilatlanmıştır, bir yönünde Avusturya'nın tümünü kapsayan bir birleşik siyasi temsilcilik, diğerinde öğrencilerin yerel ölçekte üniversite yaşamıyla ilgili gündelik sorunları konusunda başvuracağı adres işlevi yürütülür. Dolayısıyla ÖH’nin yapılanması genel üniversite ortamına uygundur. Aşağıda size ÖH’nin dört düzeyinin her birini en önemli görevleriyle birlikte tanıtıyoruz;

 • Federal Temsilcilik (BV): ÖH’nin Avusturya çapındaki organıdır. Kamu birliği sıfatıyla görevi yasaların değerlendirilmesi ve çıkarlarınızın Eğitim Bakanlığı, üniversite yönetimleri, parlamento ve kamuoyu karşısında korunmasıdır.
 • Yüksekokullardaki temsilcilikler: Her yüksekokulda ÖH’nin en üst düzeyi sıfatıyla öğrencilerin spesifik çıkarlarını korur. BV düzeyinde olduğu gibi, yüksek sayıdaki görevlerini yerine getirebilmek için departmanlar halinde (örn. eğitim politikası, sosyal konular, yabancı öğrenciler departmanları) yapılanmıştır.
 • Fakülte temsilcilikleri (FV): FV'nin görevleri arasında öğrencileri, araştırma ve öğrenim bütçelerinin dağıtımı, yeni enstitülerin kurulması, yeni profesörlerin işe alınması, asistanların işe alınması ve benzeri önemli konuların ele alındığı fakülte genel kurulunda temsil etmek bulunur. Fv ayrıca hizmet ve danışmanlık görevlerini, örn. öğrenim başlangıcındaki popüler tanıtım faaliyetlerinde ve fakültenin tüm öğrenim dallarının koordinasyon merkezi sıfatıyla hizmetinizdedir.
 • Öğrenim dalı temsilcilikleri (StRV) senin en yakın muhatabındır. Hedefi öğrencilere ilk yarıyılın tanıtım çalışmasından mezuniyetine kadar pürüzsüz bir öğrenim süreci yaşatmaktır.

ÖH SEÇIMLERI

Avusturya'daki öğrencilerin tümü ÖH seçimlerinde oy kullanma hakkına sahiptir. Oyunla etkili olabilirsin. Ne yazık ki seçimlere katılım oranı son yıllarda düşük seviyelerde seyretmiştir. ÖH çalışmasında çizdiği yol, biraz da sana bağlıdır, oyunu kullan veya üniversite siyasetine faal olarak katıl. Her iki yılda bir tekrarlanan seçimlerde ÖH yürütme organları belirlenir. AB dışı ülke vatandaşı öğrencilerin oy kullanma hakkı vardır, ne var ki seçilme hakları yoktur. Hukuk terminolojisindeki tanımıyla, aktif oy hakkına sahipsin, pasif oy hakkına sahip değilsin. seçimlere katıl ve yüksekokul politikasında etkili ol!


ÇALIŞMA ALANLARI VE DEPARTMANLAR

Sayıca çok fazla görevlerini yerine getirmek amacıyla, ÖH çalışmaları departmanlar şeklinde organize edilmiştir. Başkan haricinde Federal Temsilciliğin çalışma alanları ve departmanları aşağıdadır:

 • Yabancı Öğrenciler Departmanı
 • Feminist Politikalar Departmanı
 • İnsan Hakları Sosyal Politikalar Departmanı
 • FH Hususları Departmanı
 • Uluslararası İşler Departmanı
 • İnsan Hakları ve Toplum Politikası Departmanı
 • Kamu Çalışmalar Departmanı
 • Pedagojik İşler Departmanı
 • Sosyal Politikalar Departmanı
 • Öğrenim ve Olgunluk Danışmanlık Departmanı
 • Öğretici Proje
 • Ekonomik İşler Departmanı

Yabancı Öğrencilerin ilk muhatapları Yabancı Öğrenciler Departmanı ile Sosyal Politika Departmanı olsa gerek. 


AusländerInnenreferat

Burası öğrencilere öğrenime kabul, öğrenim oturma izni, burslar, lisan kursları, sağlık sigortası, iş olanakları ve daha birçok konuda danışmanlık hizmeti verir.

Sosyal İşler Departmanı

Danışmanlığını yaptığı konular arasında, burslar, aile yardımı, sigortalar, vergi ve iş hukuku konuları, hamilelik ve çocukla öğrenim, kira yasası ve yurtlar konuları da bulunur. Bunların dışında Federal Temsilcilik Sosyal İşler Departmanı bünyesinde, maddi güçlük çeken öğrencilere bir defaya mahsus parasal destek veren fonlar bulunur.


Uluslararası İşler Departmanı

Federal temsilcilik bünyesindeki departman karşılıklı öğrenci değişiminde Avusturyalı öğrencilerden sorumludur, üniversite bünyesindeki departmanlar ise yabancı öğrencilere üniversiteye alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla çeşitli danışmanlık hizmetleri vermektedir. Bu hizmetler öğrenciye kayıt, derslere yazılmak ve üniversitede yolunu bulabilmek için teke tek danışmanlıktan, çeşitli konularda tartışma ve kültür geceleri düzenlemeye, uygun fiyattan gösteri bileti sağlamaya ve gezi organizasyonuna kadar uzanan geniş bir alanı kaplar. Departmanların faaliyetleri ve projeleriyle ilgili bilgililer öğrencilere www.oeh.ac.at adresindeki web sitesinde ve ÖH Federal temsilciliğinin “Progress” gazetesinde sürekli olarak sağlanmaktadır .


 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI