Yurtdışı eğitim Türkiye gibi demokratikleşme sevdalısı, yaklaşık 50 yıldır eğitim sistemine nedense bir türlü karar veremeyen, modernizm ve oryantalizm arasında sıkışıp kalmış, gelişmekte olan ülkeler için ne yazık ki vazgeçilmezdir. Hal böyle iken ülkemizde; belki de hiç yurtdışında eğitim almamış, bırakın eğitim almayı mevcut eğitim seviyesi eğitim danışmanlığı formasyonuna uygun olmayan, hatta ve hatta yurtdışında belki de hiç bulunmamış kişi veya kişilerin bu pazarda acımasızca yer aldıklarını görüyoruz. Öğrenciler eğitim geçmişlerine, yabancı dil yeterlilikleri, yeteneklerine bakılmadan, ilgi alanları dikkate alınmadan ve lise rehber öğretmenlerinin görüşleri dahi alınmadan yurtdışına eğitime gönderiliyor. Bu durumda öğrenciler, gerçeklerin farkına ancak yurtdışında varabiliyorlar. Ama tabii ki iş işten geçmiş olarak!

Viyana’da eğitim konusunda çok farklı anlaşılmaların bir nebze önüne geçebilmek için açıklayıcı bilgiler vermek bu makalenin temel konusudur. Bizler yurtdışında, üstelik bir ülkede değil birçok farklı ülkede eğitim ve görev maksatlı olarak bulunmuş, Viyana’da eğitim konusunu ve Viyana üniversitelerini yakından bilen akademik pozisyonları güçlü olan kişi/kişiler veya kurum olarak bu makaleyi yazma gücünü kendimizde buluyoruz. Özgürce yorumlamak ve değerlendirmek de pek tabii ki sizlerin elindedir.


VIYANA ÜNIVERSITESI, VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI, VIYANA’DA EĞITIM HAKKINDA MITLER!

 

İstatistiksel olarak Avusturya'ya okumak için giden öğrencilerin yaklaşık %80'i (bes ögrenciden dördü) ilk 2-3 yıl içerisinde geri dönüyor, dönmek zorunda kalıyor.

Oran tamamen abartıdır. Bunun cevabını Viyana Üniversitesi’nin yıllık uluslararası raporundan pekâlâ kendiniz de bulabilirsiniz.

2014 yılında Viyana Üniversitesinde kayıtlı öğrenim gören Türk öğrenci sayısı 1482 ‘dir.

2015 yılında Viyana Üniversitesi'nde kayıtlı öğrenim gören Türk öğrenci sayısı 1447'dir.

2016 yılında Viyana Üniversitesi'nde kayıtlı öğrenim gören aktif Türk öğrenci sayısı 1192'dir.

2017 yılında Viyana Üniversitesi'nde kayıtlı öğrenim gören aktif Türk öğrenci sayısı 1100'dür.

Her iki yılın (2014-2015)  farkı sadece 35 öğrencidir. 2016-2017 yılında ise fark 92 olmuştur. (Yalnız üniversite son iki yılda değerlendirmelerinde sadece aktif olanları dikkate almıştır. Bu sayılar istatistiksel değerlendirmelerde bir anlam ifade etmemektedir. Bir de son 6-yıllık gerçek verileri değerlendirmek adına aşağıdaki grafiğe bakalım. Yine Viyana Üniversitesi yıllık Türk öğrenci sayılarına göz atalım.

 • 2009: 953  Türk öğrenci
 • 2010: 1001 ”
 • 2011: 1075 ”
 • 2012: 1278 ”
 • 2013: 1516 ”
 • 2014: 1482 ”
clipboard01-5.jpg
 

Yandaki şekilde de görüldüğü üzere söylenenin tam aksine her yıl artış olmuştur. Bahsedilen 5 kişiden 4’ü dönüyor ifadesi bu durumda tam bir mittir! Gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır. Üstelik bu ifadenin dayandığı bir bilimsel bir gerçek de yok. Havaalanında dönenlerin hepsini saydınız mı? Veyahut bu işin çetelesini nasıl tuttunuz? Bir anlatın dinleyelim. Biz size üniversitenin resmi bildirimini sunuyoruz. Öyleyse bu miti ortaya atanların da resmi belgeyle karşımıza gelmeleri gerekir değil mi?

 

Almanca zor bir dildir. Zor bir dil olan Almanca ile zaten kendisi zor olan bir dersi almak işi daha da zorlaştırıyor.

 • Yeni bir dil öğrenmek kolay değil. Ama yetenekleriniz ölçüsünde kolay da oluyor diyebiliriz. Dolayısıyla eğer yabancı dile karşı zaten yeteneğiniz yoksa içinizden bu konuda gayret göstermek gelmiyorsa Viyana’da eğitim hayalinizden daha baştan vazgeçin. Ama yapabilirim, çalışırım ideallerim için gayret göstereceğim diyorsanız inanın hiç bir şey zor değil. Hiçbir eğitimleri olmaksızın çalışmak için Almanya’ya gitmiş bir o kadar insanı düşünün. Onlar Almanca konuşuyorlar ve orada yaşıyorlar. Belki sizin gibi akademik bir yaşamları yok ama denediler ve konuşmayı, anlamayı öğrendiler. Pekâlâ, siz de zor denilen bu dili sıkı bir çalışma ile alt edebilirsiniz. Viyana üniversitelerinden mezun o kadar insan var. Onlar yaptı, siz de yapın!

  Gramer zor mu? Hiç bilinmeyen öğrenilmeyen ve ilk defa karşılaşılanlar zordur. Matematik lisede çoğunuza zor gelmedi mi? Ama eğitim zaten bunun için yok mu? Eğitecekler ve siz de öğreneceksiniz. Umutsuzluğa kapılmayın, Almanca başlangıçta zor gelebilir evet ama unutmayın ondan daha da zor Çince var! Size birçok insan gösterebiliriz Çince öğrenen.

  Eğer kimse Almanca öğrenemiyorsa veya Almanca dilinde okuyamıyorsa böyle bir önermede bulunabilirsiniz. Dolayısıyla Almanca zor bil dildir zaten zor olan bir dille zor bir lisans eğitimi alacaksınız ifadesi de mittir!


Viyana’da eğitim için ön koşullar mevcut. Mesela Viyana üniversitesinde STEOP denilen ve geçmesi çok zor olan zorunlu ders koşulları var.

 • STEOP ne demektir ve nasıl uygulanır gibi sorularınız için lütfen ilgili sayfamızı inceleyiniz. Şimdi takdir edersiniz ki Viyana Üniversitesi veya Viyana Teknik Üniversitesi tüm dünyadan başvuru alan nadide üniversitelerdir. Yani birçok farklı ülkeden farklı eğitim programları ve müfredatlarıyla öğrenciler eğitim için bu okullara gelmektedir. Unutmayın hiçbir üniversite kendi öğrencilerinin başarısız olmasını istemez. Tüm bu farklılıkların giderilmesi, eğitim ve müfredat eksikliklerinin karşılanması ve yabancı öğrencilerin henüz yeni öğrenmiş oldukları Almanca diliyle lisans programlarına oryantasyonlarının sağlanması için STEOP uygulaması getirilmiştir. Bu uygulama tamamen öğrencinin lehinedir. Öğrenci bölümüyle alakalı temel dersleri Almanca alır ve lisans programına daha hazır hale gelir. Eğer öğrenci bu uygulamayı yapamıyorsa zaten bölüm derslerini yapamayacaktır. Mesela geometrisi iyi olmayan veya Almanca geometri dersini anlayamayan öğrenci nasıl mimarlıkta okuyabilir? Dolayısıyla STEOP uygulamasına olumsuz yaklaşılmamalıdır. STEOP geçmesi çok zor bir uygulama değildir. Tam aksine öğrenci için gerekli kolay ve anlamlı bir uygulamadır.

Avrupa’da yaşam standartları yüksektir. Avrupa özellikle Viyana pahalıdır. Öğrenciler burada yapamaz.

 • Viyana pahalı mı? Evet, Viyana pahalı ve lüks bir şehirdir. Avrupa’nın kalbinde olan bir şehir için bu sizce normal bir şey değil mi? Türkiye’deki özel üniversite fiyatlarına bakalım. Yine İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizdeki yurt, ulaşım vb ücretlerini göz önüne alalım. Basit bir matematikle;

Türkiye’de

Özel Üniversite ücreti: 10.000€

Aylık her şey dahil yaşam gideri: 300€ (1500TL gibi diyelim)

Toplam yıllık gider (10 ay): 13.000€

Viyana’da

Viyana Üniversitesi Öğrenci Harcı: 1.500€

Aylık her şey dahil yaşam gideri: 900€ (Abartılmış bir rakamdır, ortalama öğrenciye göre değişmekle birlikte aralık 650-750€ olmalıdır.)

Toplam yıllık gider (10 ay): 10500€

Demek ki Viyana pahalı bir kenttir, öğrenciler yapamaz önermesi kocaman bir hiçtir!


Viyana üniversitelerinde sınıflar özellikle amfiler çok kalabalık öğrenciler merdivenlerde ders dinliyorlar, sıra bekliyorlar.

 • Şimdi biz de soruyoruz. Siz hiç Türkiye’de bir devlet üniversitesine gittiniz mi? İstanbul üniversitesinde amfi derslerine katıldınız mı? Sanki Türkiye’de devlet üniversitelerinde öğrenciler 10-15 kişilik sınıflarda eğitim alıyorlar. Ortalama 95.000 kişinin eğitim aldığı üniversiteden bahsediyoruz, burası kolej değil!

  Üstelik amfi derslerine geç kaldıysanız beklemek durumundasınız. Öyle çal kapıyı gir içeri yok burada ki bu büyük bir ayıptır. Ayrıca bizler o kadar derslere girdik hiç de öyle bekleyen öğrenci yığınları, sıra bekleyen dertli öğrenciler de görmedik. Bu durum ancak şöyle açıklanabilir; seçmeli derslerde veya zorunlu olan temel derslerde öğrencilerin özellikle amfilerde kalabalık olması normal bir durumdur. Sevilen bir öğretim üyesinin dersi, sevilen bir ders, ortak ders, çok seçilen bir ders böyle bir ortam yaratmış olabilir. Öğrenci sayısı diğer bölümlere göre oldukça fazla olan bir bölüm dersi de buna belki yol açmış olabilir ama iddia ediyoruz, (aşağıdaki bizzat çektiğimiz resimde görüldüğü üzere) bu bir mittir!

Viyana Üniversitesi ana bina alt katta bir anfi. Siz hiç sırada bekleyen, merdivenlerde oturan birilerini görüyor musunuz? Biz elimizde fotoğraf makinası o kadar aradık bulamadık...


SONUÇ

Viyana eğitim sisteminin kendi sorunları var, Viyana’da yurt ve konaklama sorunları var gibi gereksiz önermelerle bu mitler uzayıp gider. Siz yurt dışında eğitim kararı verdiyseniz zaten kendinize güveniyorsunuz demektir. Özellikle sanal ortamda yazılanlara itibar etmeyin. Sizi daha çok komisyon daha kolay prosedürler için başka ülkelere yönlendirenlere de hiç ama hiç itibar etmeyin. Viyana’da yaşayan ve çalışarak başarılı olmuş halen lisans derslerine devam eden kişilerden tavsiye alın. Yurt dışında gerçekten bulunmuş Avrupa yaşamını eğitim sistemini çok yakından bilen insanlardan ve danışmanlardan yardım alın. Unutmayın, ne yazık ki burada eğitim hayatında başarısız olup Viyana’ya eğitim için değil sırf macera için giden ve doğal olarak başarısız olan öğrenciler de var. Ama siz onlardan değilsiniz değil mi?

 

 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI