AB-Vatandaşı olmayan öğrenciler için bir üniversite kursudur. Kurs Almanca bilmeyenler ve/veya ders eksiği olanlar ve/veya ekstra sınav ihtiyacı bulunanlar veya diploma denklik ihtiyacı olanlar için geçerlidir. Hazırlık kursu Viyana’da bulunan tüm üniversiteler için ortak verilmektedir. Kurs Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

Hazırlık kursuna yapılan ilk başvuruda, Viyana Üniversitesi kabul ofisindeki kabul işlemleri esnasında öğrenciye kurs ödeme emri verilir. (€1200) Hazırlık kursu esnasında sadece kurs ücreti ve öğrenci birliği ücreti ödenir, okul harcı ödenmez. Ödeme mutlaka banka yoluyla yapılmalıdır. Kurs ücreti ödendikten sonra öğrenci birliği için ödeme emri alınır ve ödeme yapıldıktan sonra eğitime devam edilir. Tüm ödemeler yapıldıktan sonra hazırlık kursu sekreterliğine gidilip aşağıdaki evraklar ibraz edilmelidir.

 • Kabul mektubu

 • Online Ön Kayıt Konfirmasyon Belgesi

 • Pasaport

 • Ödeme belgeleri (1200 EUR)

Viyana Üniversitesi hazırlık kursuna her sömestr başında kayıt yaptırılmalıdır. 

 
vien-n.jpg
clipboard01-12.jpg
 

Viyana Üniversitesi hazırlık programı akademik yıl olarak programlanmıştır. Kış dönemi Ekim ayının başından Şubat'ın sonuna; yaz dönemi ise Mart ayının başından Haziran ayının sonuna kadar sürmektedir. Kurslar Almanca dil bilgisi 1-5 düzeyleri arasında olanları kapsamaktadır. Her dönemde 350 Ünite görülür. Eğer sıfır Almanca dil bilgisi ile kursa başlarsanız bir lisans öğrencisi olabilmeniz için kurs süresi minimum 3-dönem olacaktır. Eğer bütünleme sınavına kalırsanız bu süre uzayabilecektir. Eğitim dili Almancadır. Dershaneler maksimum 20-kişiye kadar ve farklı kültürden olacak şekilde öğrencileri kabul etmektedir. Kursta dil eğitiminin yanı sıra sosyo-kültürel beceri eğitimi, adaptasyon eğitimleri verilir. Bunun için kurs süresince öğrencilere, bilgi ve yönlendirme etkinlikleri, geziler ve partiler sunulmaktadır. Bunun dışında hazırlık kursunda öğrencilerin dil bilgilerini geliştirmeye yönelik olmak üzere:

 • Her kursa haftalık ve günlük istişarelerde bulunmak üzere ana dilinizi bilen bir personel görevlendirilmiş,

 • Almanca seviyeleri ileride olan öğrenciler ve Alman çalışmaları bölümü öğrencileri görevlendirilmiş,

 • Hazırlık kursunun ileri seviyesindeki öğrenciler için ayrıca bilgisayarlı sınıf ortamı hazırlanmıştır. (Son dönem)

Kurs başlangıcında, dönem ortasında ve dönem sonunda olmak üzere her dönemde 3-sınav uygulaması yapılmaktadır. Sınavlar öncesinde sekreterlikten mutlaka sınavlara giriş için kayıt yaptırılmalıdır. Tüm sınavlar bir öğretmen komitesi tarafından gözetilir. Sınav ücretleri konuya göre değişmekle birlikte 35-50 Euro’dur.

Sınavları başarıp Hazırlık kursunu tamamladığınızda öncelikle kurs sertifikanızı Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi Kabul Ofisine sunmanız gerekecektir. Kabul ofisi sizi üniversite düzenli öğrencisi statüsüne alacak ve size harç ve öğrenci birliği ücretinin ödeme emirlerini verecektir. Bu ödemeleri yaptıktan sonra öğrenci belgelerinizi alacak ve lisans programınızdan ders seçimi yaparak üniversite hayatınıza adım atabileceksiniz.

DİKKAT!

Viyana Üniversiteleri Hazırlık Kursu Partnerleri olan VWU, the Innovationszentrum Universität Wien, Die Berater ve the Orient Gesellschaft’a kayıt olursanız sadece kurs parası, €30 fotokopi parası ve öğrenci birliği parasını ödersiniz. Harç ödenmeyecektir! Ancak bu kurumlar haricinde başka özel bir dil okuluna giderseniz, harç parası ve kurs parasını birlikte ödersiniz!

Dönemlik kitap ücretleri €100’dur.


VIYANA ÜNIVERSITELERININ TANIDIĞI DIL KURSLARI ;     

 • University of Vienna (UNI Wien)

 • Vienna University of Economics and Business Administration (WU)

 • Vienna University of Technology (TU)

 • Medical University Vienna (MedUni)

 • University of Natural Resources and Applied Life Sciences, Vienna (BOKU)

 • University of Veterinary Medicine Vienna (VETMED)


VWU  €1.200-Dönemlik
 

oeadlogo-re.jpg

University of Vienna  €1.200-Dönemlik 

uni_logo.png

Die Berater Human Concern €1.200-Dönemlik 

logo-die-berater-en.png

Üniversiteye kayıt olmadan hazırlık kursuna kayıt olamazsınız. Viyana’ya gidip kaydınızı yaptırdıktan sonra hazırlık kursuna başvuru yapabileceksiniz.


ALMANCA HAZIRLIK KURSU ÖDEMELERI

Öğrenci işlerinde (Kabul ofisi) kaydınızı yaptırırken ATM’den kurs, harç, öğrenci birliği ödemesi yapabilirsiniz.

Bu ödeme metodu ile sayaçtan anında basılan sömestr stikeri sayesinde başvurunuz hemen kayda alınır.

Veya yine üniversite bünyesinde bulunan;

 • U:net hesabınızdan ve UNIVISonline’dan on-line bankacılık işlemlerinden,

 • U:net şifreniz ile self-servis terminallerinden,

 • EPS ile u:net hesabından (Sadece Avusturya bankası hesaplarında geçerlidir.) ödemelerinizi yapabilirsiniz.


 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI