Viyana Üniversitesi; aşağıda belirtilen programlarda eğer başvuru sayısı bölüm kontenjanından daha fazla olursa giriş sınavı uygulaması yapmaktadır.

Lisans

 1. İşletme Yönetimi (Kontenjan: 449)

 2. Uluslararası İşletme Yönetimi (673)

 3. Ekonomi (353)

 4. Biyoloji (1.030)

 5. Eczacılık (560)

 6. Beslenme Bilimi (Beslenme ve Diyetetik) (555)

 7. Bilgisayar Bilimleri (Bilişim) (415)

 8. İşletme İnformatiği (415)

 9. Psikoloji (485)

 10. Gazetecilik ve İletişim Sistemleri/Bilimleri (970)

 11. Öğretmen Akreditasyon Programları (Limitsiz)

 12. Beden Eğitimi-Spor Bilimleri

Yüksek Lisans

 1. Doğu Asya Ekonomisi ve Topluluğu (Kontenjan: Dönemde 25)

 2. Çevre Bilimleri (Yılda 20)

 3. Orta Avrupa Disiplinlerarası Bilişsel Bilimler (Yılda 30)

 4. Psikoloji (Uzmanlığa göre değişir.)

 5. Bilim-Teknoloji-Toplum (Yılda 40)

 6. Evrimsel Biyoloji Sistemleri

 7. İletişim Bilimleri (Yılda 30)

 8. İlaç Keşif ve Geliştirme (Yılda 40)

 9. Geofizik

 10. Kentsel Çalışmalar

Doktora

 1. Lojistik ve Operasyon Yönetimi

 2. Yönetim

 3. İstatiksel ve Operasyonel Araştırmalar

 4. Ekonomi

 5. Finans

Not 1: Yeni alınan karar gereği 2019-2020 eğitim döneminden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki lisans programlarında da giriş sınavı uygulaması planlanmaktadır;

Mütercim Tercümanlık - İngiliz ve Amerikan Çalışmaları - Sosyoloji - Politika Bilimi - Sosyal ve Kültürel Antropoloji - Kimya - Hukuk

Not 2: Hukuk, İşletme Yönetimi, Uluslararası İşletme Yönetimi, Ekonomi, İngiliz ve Amerikan Çalışmaları, Sosyoloji, Politika Bilimi, Sosyal ve Kültürel Antropoloji ve Mütercim Tercümanlık bölümlerinde kontenjan sorunu yaşanmadığı için 2019 yılında sınav uygulaması yapılmamıştır.


Önemli Not: Giriş sınavı uygulaması olan bölümlerin başvuru tarihleri diğer bölümlerden farklı olup bu konuda lütfen danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi alınız.


Giriş sınavı uygulaması yılda 1-kez kış dönemi başlangıcı öncesinde yapılmakta ve sadece 1-akademik dönem için geçerli olmaktadır. Sınav Almanca yapılmaktadır. Sınava girebilmeniz için C1 düzeyinde Almanca dil bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Giriş sınavı sonrası herhangi bir Almanca dil kursuna kayıt yaptırmanız mümkün değildir! Daha ayrıntılı ve açıklayıcı, güncel ve en doğru bilgiler için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

2013 yılında kontenjan sorunu olmadığı için İşletme Yönetimi ve Uluslararası İşletme Yönetimi programlarında giriş sınavı uygulaması yapılmamıştır. Yine 2014-2015 dönemi için İnformatik ve İşletme İnformatiği programlarında sınavlar iptal edilmiştir. Aynı şekilde 2017 yılında kontenjan aşımı olmadığı için İşletme Yönetimi ve Uluslararası İşletme Yönetimi, Medya ve İletişim, Beslenme Bilimleri ve Ekonomi programlarında da sınav uygulaması yapılmamıştır. Sonraki yıllar için de bazı bölümlere ait sınavların aynı şekilde iptal edilebileceği kanaatindeyiz. (Kontenjana ve dolayısıyla başvurulara bağlıdır!)


Viyana Teknik Üniversitesi Giriş Sınavları

2019-2020 kış döneminden itibaren ‘’Viyana Teknik Üniversitesinde’’ aşağıda belirtilen bölümlerde kontenjan sorunu yaşandığı için sınav uygulaması getirilmiştir.

 • Mimarlık

 • İnformatik (Bilgisayar Mühendisliği)

 • İşletme informatiği

 • Mekansal planlama (Kentsel ve bölgesel planlama)

 Önümüzdeki dönemlerde kontenjan sorunu yaşanmazsa herhangi bir sınav uygulaması yapılmayacaktır. 

Ayrıca yine 2019-2020 kış döneminden itibaren geçerli olmak üzere Viyana Teknik Üniversitesindeki tüm bölümlerde okuyacak öğrenciler için eğitime hazırlık ve refleks oryantasyonu aşaması getirilmiştir. Bu aşamada öğrencilerin kendilerine atanacak danışman hocalarının rehberliğinde, ders seçimi, seçilen derslere yönelik yapılacak ön hazırlıklar, uygulanacak çalışmalar belirlenir. Bu aşama tamamlanmadan derslere başlanamaz.


 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI