Avusturya üniversitelerinde iki tür öğrencilik bulunmaktadır:

  1. Düzenli Öğrencilik
  2. Misafir Öğrencilik

Düzenli Öğrenci

"Normal“ bir eğitim (yüksek lisans, doktora, bachelor veya mastır eğitimi) tamamlanmak isteniyorsa, öğrenci düzenli öğrenci statüsünde kabul edilir. Düzenli öğrencilerin lise diploması veya yüksek öğrenime hak kazanma belgesi sahibi olmaları ve dil sınavlarını geçer dereceyle vermiş olmaları gereklidir.


Misafir öğrenci eğer,

  • 17 yaşını (müzik eğitimi için 15. yaşını) doldurmuş, gerekli ön bilgiye sahip ve sadece belirli eğitim kurumlarını ziyaret etmek istiyor, ancak düzenli bir eğitimi tamamlanmak isteniyorsa, misafir öğrenci sayılır.
  • Üniversitenin dil sınavını ve/veya kayıt için aranan tamamlama sınav(ları) henüz verilmemiş ise;
  • Bir yüksek öğrenim dalından mezun olunduğu halde belirli derslere devam etmek isteniyorsa
  • Üniversite veya yüksekokul semineri ziyaret ediliyorsa
  • Denklik için bazı sınavlara katılmak gerekiyor ya da sadece münferit eğitim kurumu ziyaret edilecekse (bu durumda sadece bu sınavlara girebilir!) Sanat eğitimi veren üniversitelerde sanatsal öğrenim organizasyonlarını ziyaret etmek kabul sınavını vermiş olmaya bağlıdır.

Misafir öğrenciler müzakereler, tamamlama sınavları ve üniversite kursları kapsamında sınavlara girebilirler. Düzenli eğitimde öngörülen sınavlara katılamazlar (istisna: denklik adayları). Sadece eğitim etkinliği ziyaretine kabul edilmiş misafir öğrenciler, eğitim etkinliği sınavları ve tamamlama sınavlarına girebilirler. Olumlu sonuçlanan sınavlar düzenli eğitim için tanınabilir.


 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI