Avusturya son dönemde öğrenci “oturum izni” başvurularını daha ayrıntılı incelemeye başladı. Daha önceki yıllarda daha esnek bir tutum izleyen yetkililer şimdi daha seçici. Aslında bugünlerde en çok bakılan konu ailelerin maddi yeterliliği. Öğrencinin Avusturya’da bulunacağı süre zarfında yıllık olarak; okul harcı/sigorta/yurt kirası/aylık yaşam giderinin-rayiç bedel ailesi tarafından karşılanabileceğinin net olarak karşı tarafa izah edilmesi, gösterilmesi gerekiyor.

Avusturya tarafından öğrenciler için açıklanan güncel aylık rayiç bedeller aşağıda olduğu gibidir;

  1. 24 Yaşın Altındaki Öğrenciler: € 515,30/Aylık

  2. 24 Yaşın Üzerindeki öğrenciler: € 933,06/Aylık

Not: €288,87/Aylık yurt kirası bu bedelin içindedir. Bu miktardan fazla aylık ödeme yapacak olan öğrenciler için fazlalık miktar mutlaka başvuru esnasında gösterilen paraya ilave edilmelidir.

Avusturya tarafından yapılan bu uygulama aslında gayet normal ve yerinde bir prosedürdür. Zira bu ödemeleri gösteremeyen bir aile ciddi anlamda çocuğunu Avusturya’da okutmakta zaten zorlanacaktır demektir.

Sonuç olarak;

  1. Avusturya öğrenciye “oturum izni” vermiyor iddiası kesinlikle doğru değildir!

  2. Öğrencilerimiz halen olumlu bir şekilde oturum izinlerini almaya devam ediyor.

  3. Başvuru esnasında kesinlikle profesyonel yardım almalı, eksik ve iddiasız bir dosya ile başvuru yapmamalısınız. Yoksa başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir ya da gecikmelere maruz kalabilir.

 

Can Akademi, vize başvuru sürecinde öğrencilerine profesyonel destek sağlayacaktır.
 

 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI