salzburg-austria-9.jpg

Ülke Bilgileri

Nüfus: 8,223,062 (2014)
Yüz ölçümü:83,870 km²
Para birimi: Euro (EUR)
Telefon kodu: 43
Başkent: Viyana
Yönetim Biçimi: Federal Cumhuriyet
Önemli şehirleri: Salzburg, Innsbruck, Graz, Linz, Eisenstadt
Komşuları: Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Liechtenstein, Slovakya, Slovenya, İsviçre
Ekonomi: Makine ve parça, kağıt ürünleri, metal eşyalar, kimyasallar, demir - çelik, tekstil, gıda maddeleri
Voltaj:110 Volt
Dil: Almanca
Din: Roma Katolikleri %73.6 , Protestanlar %4.7, Müslümanlar ve diğer %21.7


İklim

Avusturya Atlantik iklimi etkisinde bir Orta Avrupa iklimi ile ılıman iklim kuşağında yer almaktadır. Dört mevsim görülür. Her tipik sıcaklık ve iklim karakterlerine sahiptir. (İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış).

Genel bilgi

Avusturya, Orta Avrupa'da yer alan bir ülkedir. İsviçre, Lihtenştayn, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya ve İtalya ile çevrilidir.  Avusturya'nın dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir. Operalar, sanat galerileri bale gösterilerinin verildiği salonlar başkentde toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi, kayak yapmaya Avusturya'ya gelmektedir.

Viyana kentini ve Tuna Nehri’nin bir bölümünü sınırları içerisinde bırakan Avusturya, dünyaca ünlü üzüm bağlarına da sahiptir. Dünyanın ulaşılabilen en geniş (1640m'lik yükselti) buz mağaraları olan Eisriessenwelt Mağaraları, Alpler'in uçsuz bucaksız ovaları, tarihi ve kültürel yerleşim alanları ile bir dağ kenti olan Innsbruck, Alpler'de yer alan ve en keyifli kar kayağı alanlardan biri olan Stubai Vadisi, Neusiedl ve Wolfgang gibi göller, Avusturya'nın turistik cazibe merkezlerine birkaç örnektir. 

Tuna Nehri üzerinde uzanan Viyana, ülkenin başkenti olmanın yanı sıra çayırlık alanlar, yeşil renge bürünmüş tepeler ve dağlar arasında kurulu olan etkileyici bir kenttir. Woflgang Amadeus Mozart'ın doğduğu kent olan Salzburg, bulundurduğu kiliseler, kaleler ve saraylar ile görülmeye değer bir kültür merkezidir.

Ülke Mutfağı

Avusturyalıların yeme alışkanlıklan kırsal kesime ve şehre göre büyük farklılıklar gösterir. Tabii yeme alışkanlığmdaki bu farklılık mutfağın dayandığı besin maddelerindeki farklılığı da ortaya çıkarır. Eskiden kırsal kesimde çok fazla et yenmez, köylüler hayvanları ancak özel günler ve bayramlar için keserlerdi. Genellikle besin maddeleri süt, süt ürünleri ve şarküteri dışında, patates ve buğday ürünleri idi. Daha sonra mısır geldi ve mısır ve mısır unu Avusturya Mutfağı'na girdi. Mısır Avusturya Mutfağı'na Türklerden gelmiştir. Bu nedenle Avusturyalılar mısır ununa "Türkische Weizen" (Türk unu) derlerdi. 

Kırsal kesimde, Avusturyalılar patates ve patates unundan da değişik yemekler yaparlardı. Bunlar çeşitli giriş yemekleri, ana yemekler ve tatlılardı. Tabii buğday unu da, ekmek için kullanıldığı kadar, makarna ve tatlı yapımında da yaygın olarak kullanılırdı. Yani kısaca Avusturyalılar köylerde çok fazla un ve un ürünleri kullanırlardı. Şehirde ise eskiden çok et tüketiliyordu. Mesela 16. yüzyılda Avusturya'da şehirlerde kişi başına yılda 100 kg. et tüketiliyordu; yani günde hemen hemen 300 gr. kadar et tüketilirdi. 18. yüzyılda Avusturya'da küçük burjuvazide günde iki kere et yenirdi. Günümüz Avusturya'sında et tüketimi gerek etin pahalı olmasından, gerekse modern yeme alışkanlıklarında saglıklı yeme, ön plana çıktığından eskiye göre azalmıştır. Ama yine de günde bir öğün ki bu ağırlıklı öğündür, Avusturyalılar mutlaka et, etin yanında ise makarna, sebze, pirinç ve bazen de salata yerler. 

Avusturyalılar et pişiriminde hemen hemen tüm pişirme tekniklerini kullanırlar. Kızartma, tencerede pişirme, haşlama, kavurma gibi. Şiş türü ızgaralar ise mutfaklarına yeni giren pişirme metotlarındandır. Avusturyalıların en ünlü et yemeği "Schnitzel" (şinitsel) dir. Normal olarak dana etinden yapıldığı için pahalı bir yemek olan şinitseli Avusturyalılar genellikle en önemli yemek olan pazar öğle yemeklerinde yaparlar. 


Büyükelçilik Bilgileri

Telefon: 03124055190-92

Fax: 03124189454

Email: ankara-ob@bmeia.gv.at

Web Adresi: https://www.bmeia.gv.at/tr/oeb-ankara/

Adres: Atatürk Bulvarı 189, 06680 Kavaklıdere - Ankara

Açıklama: Bilgi  Kitapçığı 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon: 02123638410

Fax: 02122622622

Email: istanbul-gk@bmeia.gv.at

Web Adresi: http://www.bmeia.gv.at/tr/bueyuekelcilik/istanbul.html  

Adres: Köybaşı Cad. No:46  34464 Yeniköy - İstanbul

Avusturya Resmi Kurumlarının Linkleri : help.gv.at 

 

 

VIYANA ÜNIVERSITESI │ VIYANA TEKNIK ÜNIVERSITESI